Firefox ile SSL tabanlı web uygulaması açılmıyor.

Gün geçmiyorki tarayıcı versiyonumuz güncellenmesin ve  eski cihazımızın kullandığı güvenlik protokollei artık eskimesin. Firefox’un yeni versiyonlarında Diffie Helman 128 ve 256 artık zaafiyetlerinden dolayı  kara listede olduğu için, bu protokolü kullanan  uygulamalarda artık açılmamaya başladılar.  Firefox 40.0 sürümü ile (belki daha önceki bir kaç sürümde de) EMC vPlex konsolunu açmak istediğinizde aşağıdaki hata ile karşılaşabilirsiniz.(Görüntü 1)

00
Görüntü – 1

Kullanmış olduğunuz cihaz yada sunucu servisinin SSL sertifikası, eğer Diffie Helman 128 ya da 256 bit güvenlik anahtarı ile şifrelenmiş ise Logjam  açığı denilen bir açık nedeniyle güncel browserlarda artık kullanılmamakta yada uyarı ile açılmaktadır. Logjam açığı ana konumuz olmamakla beraber açık konusunda detaylı bilgi için https://weakdh.org adresine başvurunuz.

Bu açığı kapatana kadar SSL tabanlı uygulamanıza ulaşmanız gerekiyorsa Firefox için aşağıdaki işlemleri yerine getirmeniz gerekiyor. Öncelikle Firefox’un gelişmiş seçeneklerini açmamız gerekiyor. Bunun için Firefox’ta adres çubuğuna

about:config

yazmalısınız.

Bunu yazınca aşağıdaki uyarıyla karşılaşırsınız.  Bu uyarıyı geçtikten sonra Firefox detaylı konfigürasyon sayfası açılacatır.(Görüntü 2)

Görüntü - 2
Görüntü – 2

Search kısmına security.ssl3.dhe_rsa_aes yazınız. Bunu yazdıktan sonra iki değer (value) gelecek ve değerlerinde true olarak görünmesi gerekiyor.

Bu iki değere de çift tılayarak değiştirin, false yapınız. (Görüntü 3)

02
Görüntü – 3

Değerler false yapıldıktan sonra Firefox uygulamanız artık  Diffie Helman 128/256 bit anahtarlı sertifikaları kabul etmeye başlayacak ve uygulamanız çalışacaktır. (Görüntü 4)

03
Görüntü – 4

Umarım bu ufak ipucu işinizi görür.  Bir sonraki yazımda görüşene kadar hoşçakalın.

Özgür KOLUKISA

Kaynaklar : https://support.mozilla.org/en-US/questions/1067995

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.